Pandemie nového koronaviru a s ní spojené omezení volného pohybu a běžného způsobu života vytváří nebývalý tlak na naši psychiku a odolnost vůči stresu.

1. Jak porozumět úzkosti?

Když se v nynější naprosto neobvyklé a nečekané situaci objevují pocity úzkosti, je důležité si uvědomit, že je to v tuto chvíli zcela normální reakce. Strach je naší přirozenou reakcí na ohrožení. Jde ale o to, jak s ním člověk bude zacházet. Jestli se zcela ponořím do nejčernějších scénářů a tyto pocity budou dlouhodobě převládat nebo se budu snažit soustředit i na jiná témata. Když už se ale vlna úzkosti vynoří, není třeba ji hned potlačovat, ale vědomě si pojmenovat, co se teď děje a proč se to objevuje. Co mi může pomoci? - stanovit si limit ve sledování zpravodajství z důvěryhodných zdrojů - sdílet, jak se cítím, popovídat si doma nebo na dálku s blízkým člověkem - být k sobě citlivý a laskavý a nemít na sebe přílišné nároky, že mám vše hravě zvládat

2. Mohu přijmout situaci takovou, jaká nyní je? Co mi pomůže být více tady a teď?

Současná omezující opatření může člověk prožívat jako ztrátu své obvyklé svobody. To může vyvolávat pocity frustrace, naštvání, smutku nebo apatie. Pokud situaci nemohu teď změnit, nepomůže mi, když budu ve vnitřním odporu, naopak to jen zvyšuje mou nepohodu a hladinu stresových hormonů. Přijetí určitě neznamená, že se mi to má začít líbit, je to jen uznání reality. Nepřichází obvykle hned, často to musíme nejprve zpracovat, strávit. Co by mi pomohlo současnou situaci lépe přijmout? Mohu se řídit různými omezujícími opatřeními s vnitřním souhlasem? Mohu vnímat ochranný smysl těchto opatření?

3. Jaké mám možné opory?

Úzkost přichází ve chvílích znejistění, kdy obvyklé samozřejmé jistoty přestávají fungovat. Co mi může pomoci podpořit nyní mou vnitřní stabilitu? Co na mě působí uklidňujícím a ujišťujícím způsobem? Jaké mám materiální opory? Jaké mám podpůrné vztahy a sociální kontakty? Mohu vnímat podporu ve zdravotním a sociálním systému a ve společnosti? Pokud věřím v něco, co tento svět přesahuje, jak mohu ve své spiritualitě čerpat oporu? O co se mohu opřít v sobě? Jaké mé vlastní kvality mi v minulosti pomohly překonat zátěž?

4. Jak mohu dobře pečovat o své tělo?

Pokud stále chodím do práce nebo jdu na nákup či z jiného neodkladného důvodu mimo domov, musím se chránit, zodpovědným dodržováním hygienických doporučení mohu snižovat riziko nákazy. Zároveň mohu v tuto dobu cíleně ještě více pečovat o své zdraví a své tělo, to se také odráží v lepší psychické pohodě a odolnosti a pomáhá to předcházet psychosomatickým problémům.

Co pomáhá na úrovni těla snižovat naši stresovou reakci a harmonizovat nervový systém? dostatečný spánek, kvalitní strava, žádný nebo jen minimum alkoholu, který na chvíli uleví, ale dlouhodobě odolnost snižuje, pravidelný pohyb, pokud je to možné ideálně každý den chvíli pobývat venku, cvičit (sám nebo podle videa), stresovou reakci významně snižují cvičení typu jemná jóga, tai či chi kung, hluboké a pomalé dýchání do břicha, mindfulness, relaxace, meditace, zpěv, masáž (i masáž vlastních chodidel), koupel atd…

5. Jak mohu i nyní vést v rámci daných možností co nejplnohodnotnější život?

Nejen pokud člověk bydlí sám, vytváří nynější omezení pohybu a karanténa nečekanou izolaci, která může být s pokračující dobou trvání více a více vnímána jako osamění. Je dobré dodržovat pravidelný režim, co nejvíce podobný tomu, na co jsem zvyklý, ráno se převléci a rozhodnout se, čemu se potřebuji nebo chci v tento den věnovat.
Mnozí z nás jsme zvyklí na rychlé životní tempo, ale současná situace a omezení mnohé z nás nutí zpomalit, chvílemi se až zastavit. Možná toto zpomalení může být i v něčem dobré. Najednou je tu volná kapacita věnovat se věcem, lidem, na které v každodenním běžném životě čas už nemáme. Mohu napsat, zavolat přátelům, kamarádům, členům širší rodiny, s kterými jsem dlouho nebyl v kontaktu. Mohu se zamyslet nad projektem, který už dlouho nosím v hlavě, mohu se zdokonalovat např. v cizím jazyce nebo v jiném oboru. Pokud mám chuť, mohu důkladněji uklidit a zorganizovat si své věci.
Co stále ještě mohu dělat, z toho, co dělám rád? věnovat se více rodině, být v kontaktu s druhými alespoň na dálku, číst si, podívat se na dobrý film, zpívat, poslouchat hudbu, hrát na hudební nástroj, věnovat se oblíbeným ručním pracím nebo podobnému koníčku, uvařit nebo upéct něco nového, hrát si s domácím mazlíčkem, přečíst si znovu oblíbenou knížku, podívat se na oblíbený film (ideálně s pozitivním laděním)
Když se ale právě teď opravdu necítím dobře, tak není třeba snažit se co nejlépe využívat současný čas, jde především o to, ptát se sám sebe, co mi teď pomůže tuto situaci co nejlépe vydržet, co mi aspoň trochu uleví.

7. Zažívám více napětí v partnerském vztahu?

Výjimečná situace může probudit zvýšenou soudržnost a méně důležité problémy mohou ustoupit do pozadí, ale při delším pobývání se stejným člověkem se může začít projevovat tzv. ponorková nemoc. A v zátěžové situaci se často objevuje podrážděnost, která pak může být i nepodloženě nasměrována k našemu partnerovi. Je dobré si uvědomit, zda za můj pocit nepohody opravdu může můj partner nebo spíš vnější situace. My dva jsme na jedné lodi, která se teď nečekaně rozkývala.

8. Jak si nastavit čas s dětmi?

9. Mohu být já někomu nápomocný?

Nemusí to být hned dobrovolnická činnost (ale samozřejmě může), stačí třeba častěji zavolat starším členům rodiny nebo někomu, o kom tuším, že by mohl něco potřebovat nebo že bude možná osamělý. Když budeme k sobě navzájem všímaví a solidární, budeme cítit blízkost, i přes nutný fyzický sociální odstup. Pozitivní a aktivní zaměření je to, co nám pomáhá.

10. Pokud cítím, že se mi samotnému nedaří situaci zvládat, je na místě vyhledat odbornou pomoc.

Ti, kteří se v minulosti léčili s úzkostí, depresí, případně jinými problémy, se mohou zkusit obrátit na svého dřívějšího psychologa, psychoterapeuta, psychiatra, případně praktického lékaře. Je možné kontaktovat nějakého nového odborníka (návštěva zdravotnických zařízení je stále povolena a psychoterapie je nabízena i online) nebo se obrátit na některou z bezplatných krizových linek.

Zdroj - PhDr. Lucie Scholl